Coraz częściej zwracamy uwagę na ochronę środowiska. Nie trzeba być ekologiem, by wiedzieć, jaki stan powietrza mamy i jak niekorzystnie wypływa on na planetę i ludzi. Dlatego w trosce o przyszłość technologia wychodzi naprzeciw natury i stworzyła pojazdy z napędem hybrydowym. Te, pomimo że drogie w ostaniach czasach zyskały na popularności.

Idea napędu hybrydowego

Napęd hybrydowy to nic innego jak połączenie silnika spalinowego z elektrycznym. Mogą działać niezależnie od siebie lub jednocześnie. Z powodzeniem obniża to poziom emisji szkodliwych dla zdrowia człowieka spalin.

Samochody hybrydowe

Samochody hybrydowe dzięki silnikom elektrycznym znacznie zmniejszają emisję zanieczyszczeń powietrza i obniżają ilość spalonego paliwa. To sprawia, że przyczyniasz się do ochrony środowiska i oszczędzasz pieniądze, bo rzadziej to paliwo musisz tankować. Coraz nowsze modele wykorzystują energię powstałą przy hamowaniu na ładowanie baterii. W krajach Europy Zachodniej funkcjonują specjalne ulgi na pojazdy hybrydowe. Londyn na przykład nie pobiera opłat za wjazd takim samochodem do centrum. Przyszłość hybrydowych aut stoi jednak otworem. Obecnie tego typu samochody są drogie, a ich teoretyczna naprawa też może przynieść spore wydatki. Niekorzystnie na akumulator elektryczny wpływa również pogoda i duże różnice temperatur. Żeby przejechać się takim autem, nie musisz go od razu kupować. Jeżdżą też jako samochody na minuty, które wynajmujemy za pomocą aplikacji. Używamy, kiedy potrzebujemy, płacimy za to, co wyjeździliśmy.

Hybrydy na drogach

Autobusy hybrydowe

Miasta również coraz częściej inwestują w autobusy hybrydowe. Zmniejszają przy tym emisję dwutlenku węgla nawet o trzydzieści procent. Pierwszy w Polsce wyprodukował Solaris. Studenci z Politechniki Poznańskiej przeprowadzili badania. Porównali autobus z napędem hybrydowym do silnika Diesla. Oszczędność spalania w wybrany dzień wynosiła od 14 do 18% na korzyść hybrydy. Ponadto jest tak głośny. Baterię trzeba wymieniać co około sześć lat.

Sprawdź również:  Samochody przyszłości – przegląd najnowszych technologii

Skutery też hybrydowe

Ciekawym zastosowaniem hybryd jest umieszczenie ich w skuterach. Takiego połączenia spróbowała Honda, wypuszczając skutery. Lepszą opcją jest skuter z napędem całkowicie elektrycznym. Dostępne są z reguły w większych miastach jako „skuter na minuty”. Firmy prześcigają się w ustalaniu najkorzystniejszych ofert. Taki jednoślad można sobie wynająć nawet od 49 groszy za minutę. Jest to fajna opcja dla zmotoryzowanych, którzy nie boją się omijać korków. Wystarczy zainstalować aplikację firmy, która jest odpowiedzialna za pojazd, a następnie wgrać zdjęcie dokumentu uprawniającego do jazdy. Znaleźć wolny skuter i zarezerwować. Wtedy masz 15 minut, by go odnaleźć. Potem z poziomu aplikacji odblokowujesz pojazd, ubierasz kask i możesz śmigać. Po dodarciu do celu odstawiasz maszynę w bezpieczne miejsce, klikasz w aplikacji, że skończyłeś i tyle. Na takiej samej zasadzie działają tak popularne ostatnimi czasy hulajnogi elektryczne. Z tym że nie jest wymagany żaden dokument.

Hybrydy na drogach

Napęd hybrydowy z pewnością jest dopiero na etapie dorastania. Jeszcze nie raz usłyszymy o tym, gdzie można by go wcisnąć. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by korzystać już teraz. Wszystko w harmonii z naturą. Ty używasz kiedy potrzebujesz, a natura dziękuje ci za to, że chociaż raz nie naraziłeś jej na przykre skutki wdychania spalin.