Sprzęt peryferyjny to urządzenia, które obecnie stały się niemal tak istotne, jak sam komputer. Z tego względu przed ich zakupem warto wykonać konkretny research. Jednym z najważniejszych urządzeń okazuje się odpowiednio dobrana klawiatura, która odgrywa niemal kluczową rolę w przypadku graczy, ale nie pozostaje również bez znaczenia dla pracowników biurowych. Poniżej dowiesz się, na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Szeroki wybór klawiatur może u wielu wywołać wręcz zawroty głowy, jednak zazwyczaj wystarczy skupić się na kilku kluczowych parametrach, które pomogą Ci wybrać jak najlepszy sprzęt. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na sposób komunikacji z komputerem. Zdecydowana większość klawiatur mechanicznych, zwłaszcza tych przeznaczonych do gier, charakteryzuje się łącznością przewodową. Dzięki temu każdy gracz zyskuje pewność, że w trakcie decydującej rozgrywki nie napotka żadnych problemów z łącznością, wynikających na przykład z wyczerpanej baterii. Jednak osoby pracujące w biurze, którym klawiatura służy przede wszystkim do pracy w pakiecie Office, mogą śmiało zdecydować się na wersję bezprzewodową, która zapewnia ogromną mobilność. Dzięki temu wszelkiego rodzaju projekty grupowe mogą przebiegać znacznie szybciej.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu klawiatury?

Wygoda użytkowania – ergonomia

Zarówno w przypadku graczy, jak i pracowników biurowych, ergonomia to jeden z kluczowych elementów decydujących o zakupie danego modelu. W tym przypadku najlepiej zwrócić uwagę na obecność dodatkowych podpórek. Dzięki nim odciążysz dłonie podczas wielogodzinnego grania/długotrwałej pracy. Warto postawić na odpinane podpórki, które pozwolą nam na modyfikacje ustawienia klawiatury w zależności od aktualnych potrzeb. Poza kwestią podpórek należy również sprawdzić stabilność nowej klawiatury. W tym przypadku dużą rolę odgrywa materiał, z którego został wykonany dany model. Klawiatury z metalowymi wykończeniami charakteryzują się większą wagą, a co za tym idzie również stabilnością. Jednak przy okazji są znacznie droższe. Dlatego, jeśli wiesz, że nie jest to dla Ciebie priorytet po prostu postaw na dobre gumki antypoślizgowe.

Sprawdź również:  Gadżety elektroniczne dla ucznia

Zastosowana technologia – przełączniki

Najlepsze klawiatury, czyli modele mechaniczne charakteryzują się obecnością konkretnych przełączników przypisanych do klawiszy. Każdy rodzaj odznacza się nieco innym zastosowaniem, dlatego podczas zakupu należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Do najczęściej występujących modeli możemy zdecydowanie zaliczyć przełączniki Cherry MX. Zazwyczaj mamy do wyboru trzy typy: Red, Blue i Brown. Każdy kolor sprawdzi się inaczej u konkretnego użytkownika. Typ Red  przeznaczony jest przede wszystkim dla graczy, dlatego osoby, które oczekują od klawiatury wygodnego pisania mogą się zawieść. Przełączniki Cherry MX Blue to najlepszy wybór dla piszących jednak przy okazji odznaczają się dość głośną pracą, więc jeśli pracujesz w dużej grupie lepiej zdecydować się na coś nieco mniej hałaśliwego. Natomiast model Brown to kompromis pomiędzy wersją Blue i Red. Charakteryzuje się cichą pracą oraz nadaje się zarówno do pisania, jak i grania.

Jak widać, wybór odpowiedniej klawiatury to nie lada wyzwanie. Właśnie dlatego warto dokładnie przyjrzeć się każdemu modelowi przed ostatecznym zakupem.