Rynek konsol obrasta w coraz to innowacyjne cuda techniki. Gdy w szranki o pozycję lidera stają naprzeciwko siebie twórcy PlayStation i przedstawiciele Xbox, trzecim graczem, z którym także trzeba się liczyć, jest marka Nintendo. Ta ostatnia ma swoje zagorzałe grono przede wszystkim w Japonii, ale swoimi pomysłami w każdej chwili potrafi zarazić także resztę świata. Jest tak między innymi za sprawą takich nowinek technologicznych, jak Nintendo Switch. Co takiego ma w sobie właśnie ta konsola i dlaczego część konsolowców decyduje się właśnie na pozyskanie tej platformy?

Charakterystyka ogólna konsoli Nintendo Switch

Nintendo Switch pojawiło się 3 marca 2017 r. W standardowej formie przypomina jedną z już powstałych wcześniej konsol, ale swoim zastosowaniem oraz jakością przewyższa wszystkich swoich poprzedników. Za tą małą obudową skrywa się bardzo duży potencjał. Jej konstrukcja jest zaprojektowana tak, że oprócz możliwości bezprzewodowego grania, można także podłączyć konsole do telewizora i cieszyć się z nabytych gier na dużym ekranie. Nie zabrakło przy tym opcji multiplayer, w wyniku oddzielenia dwóch części z obu stron konsolki, które będą stanowić pady. Jako rewolucyjna hybryda konsoli stacjonarnej i przenośnej jest zdecydowanym ukłonem dla każdego typu gracza – tego, który spędza czas w wolne popołudnia na kanapie lub tego przebywającego nieustannie w podróży. Rozwiązanie adekwatne do potrzeb dzisiejszych graczy, którzy w wyniku większej mobilności, chcą również czerpać radość ze swoich ulubionych gier.

Charakterystyka ogólna konsoli Nintendo Switch

W całym zestawie konsola to tak naprawdę małej wielkości tablet z dwoma Joy Conami po bokach, które można wysunąć, tworząc tak naprawdę dwa osobne kontrolery dla dwóch graczy. Nie zabraknie także specjalnego Gripa, do którego można wstawić oba Joy Cony, dając w efekcie wrażenie jakby się miało tradycyjnego pada w ręce.

Producent też nie zapomniał o grach ruchomych, udostępniając w zestawie strapy do Joy Conów, które podtrzymają je lepiej przy robieniu zamachu czy innych podobnych zamaszystych ruchów.

Sprawdź również:  Rozwój gier na komputer na przestrzeni lat – cz. 1

Zestaw nie mógłby się obyć oczywiście bez stacji dokującej. Posłuży ona podłączeniu konsoli do telewizora, a także będzie mogła podtrzymać baterię przy życiu. Trzeba jednak uważać, bo mimo jednego portu do podłączenia do telewizora, a zarazem do ładowania konsoli, najlepiej jest tego nie robić jednocześnie. Szczególnie przy intensywniejszych tytułach równoczesne korzystanie z obu funkcji, może dać niewielki efekt, jeśli chodzi o regeneracje konsoli, gdyż port USB do tego przeznaczony słabo nadąża.

Nintendo Switch – konsola 2w1

Ważną zaletą konsoli jest oczywiście mnogość tytułów z ich ulubionymi bohaterami, wykonanymi w nowoczesnym wydaniu. Do nich należą bez wątpienia Mario i Luigi, Donkey Kong, Kirby, ale także inni herosi, których znamy z innych platfom np. Spyro. Oczywiście rozgrywka nie ogranicza się tylko do tradycyjnych platformówek marki Nintendo, ale również tytułów, które są znane z innych konsol. Ważnym aspektem jest jednak to, że konsola w żaden sposób nie stawia na rywalizację z innym sprzętem z tego rodzaju kategorii. Nintendo Switch jest komplementarny i można mieć ją jako dodatkowy gadżet, mimo podłączonego Xboxa czy PlayStation w salonie.

Aktualna sytuacja i perspektywy na przyszłość

Obecnie po ponad dwóch latach konsoli na rynku jesteśmy wręcz oszołomieni ilością tytułów gier, jakie przez ten czas wyszły. Breath of the Wild, Skyrim, Doom, L.A. Noire, Dragon Ball Xenoverse 2, Super Mario Odyssey, Pokken Tournament DX i wiele innych. Choć konsola ta ustępuje nieco jakością od swoich konkurentów obecnej generacji, to niezwykłym jest fakt, że przenośna opcja korzystania z kontrolera pozwala na rozegranie tych najbardziej spektakularnych tytułów w autobusie, tramwaju, pociągu, a nawet na spacerze – jak nigdy dotąd. Mobilne zastosowanie jest czymś wyróżniającym i do niedawna nikomu nie przeszło przez myśl, by takiego Skyrima pogrywać np. w drodze do szkoły.

Sprawdź również:  Rozwój gier na komputer na przestrzeni lat – cz. 1

Ogromny potencjał konsoli z pewnością jest i udowadniają to między innymi wszechstronne tytuły jakie zostały wypuszczone na konsole, a także wysoka jakość idąca w parze z zastosowaniem – niezależnie od miejsca i czasu. Na ten moment, jeśli nie natrafiłeś na gry, które ci przypasują, to możesz liczyć na to, że wkrótce mogą takowe wyjść. Dobrym przykładem są choćby kolejne odsłony pokemonów Sword i Shield, które będą dostępne niebawem w listopadzie bieżącego roku. Jest to pierwsza wersja kieszonkowych stworków, jaka została stworzona z myślą o konsoli Nintendo Switch.

Aktualna sytuacja i perspektywy na przyszłość

Za drogie? Do zdobycia jest tańsze Nintendo Switch Lite

Od kilku miesięcy fani najnowszego rozwiązania Nintendo mogą nabyć pomniejszą wersję Switcha w wersji Light, za oczywiście mniejszą cenę. Osoby, dla których gra ze znajomym na telewizorze nie jest konieczna, a wyłącznie grywanie w wysokiej jakości tytuły na konsoli przenośnej – to jest to idealna opcja. Mniejszy ekran, wbudowane Joy Cony na stałe w obudowe czy wspomniany brak możliwości podłączenia do telewizora – te cechy sprawiają, że wersja Nintendo Light jest znacznie uboższa. Gdybyś chciał zaoszczędzić na zakupie, a marzy Ci się nowoczesna konsola Nintendo, to warto się zastanowić nad zakupem pierwowzoru, który wyszedł w 2017 roku, a wciąż dla wielu graczy jest na topie wśród konsol.