Energia odnawialna jest coraz chętniej wykorzystywana. O ile w Polsce nie jest jeszcze tak popularna jak za granicami, tak staramy się z niej w mniejszym lub większym stopniu korzystać. Jednym z rodzajów energii odnawialnej jest słońce. Z jego promieni po odpowiednim przetworzeniu można pozyskać prąd dla całego domu. umożliwia to instalacja paneli słonecznych, które z pewnością nie są tanie. Czy opłaca się inwestować w tego typu rzeczy?

Rodzaje i działanie

Pozyskiwanie energii ze słońca czy wiatru nie jest niczym nowym. Już dawno było wiadomo, że takie alternatywne źródła mają potencjał, tylko nie w każmy miejscu na ziemi. Trudno stawiać elektronie wodne na pustyni czy farmy wiatrowe w dolinach. Panele fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Baterie solarne montuje się zwykle na dachach. Coraz częściej zakładane są fary, w których baterie stoją poustawiane w dużej liczbie i generują prąd dla większej ilości niż jeden dom.

Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje paneli. Moduły monokrystaliczne i polikrystaliczne. Te pierwsze cechują się długą żywotnością. Potrafią działać nawet do 30 lat. Ogniwo wykonywane jest z jednego (mono) kryształu. Struktura kryształu jest poprowadzona w jednym kierunku co zapewnia wytrzymałość i długotrwałe działanie. Za taką jakość trzeba jednak zapłacić swoje.

Moduły polikrystaliczne produkuje się w inny sposób. Są tańsze, bo można je wytworzyć w bardziej ekonomicznym procesie. Głównym składnikiem jest czysty krzem, który odpowiednio przetworzony tworzy panele. Sprawność tego rodzaju ogniw jest nieco niższa, ale ich cena nie jest tak wysoka jak w przypadku monokrystalicznych, dlatego większość klientów wybiera właśnie tę wersję. Do domów czy mniejszych gospodarstw będą nadawały się idealnie.

Odnawialne źródła energii – fotowoltaika

Ile to kosztuje?

Cena zestawu zależy od ilości i wielkości komponentów. Do tego trzeba dorzucić koszt robocizny. To z kolei zależy od samego instalatora, doświadczenia firmy i miejsca, w którym będzie montowany zestaw. Ceny paneli oscylują między 20 z 60 tysięcy złotych i zależy to od mocy. Za 3 kW musimy zapłacić około 19 tysięcy. Kolejnym progiem jest 5 kW . Za taką moc trzeba zapłacić ok. 30 tysięcy. 10 kW to już wydatek rzędu 55 tysięcy wzwyż. Jeżeli nie wiesz w jakie zainwestować możesz skorzystać z prostego licznika. Każde 250 zł miesięcznie wydane na rachunki to panele o mocy 5kW. Tym samym możesz zdecydować jakie będą dla Ciebie odpowiednie.

Sprawdź również:  Energia ze środka ziemi

Wady i zalety

Zdecydowaną zaletą jest oszczędność pieniędzy. Działanie kolektora nie jest zależne od słońca tylko od jego naświetlenia w ogóle. Jest to ekologiczny sposób i pozwala bez problemu ogrzać wodę tak by starczyła dla całej rodziny. Minusem jest wysoka cena samych paneli, co zwraca się w oszczędnościach energii w czasie użytkowania. Takie rozwiązania podnoszą klasę energetyczną domu. Sprawdzają się zarówno dla jednej rodziny jak i większej grupy.

Inwestycja w odnawialne źródła energii jest niewątpliwie praktyczną i przyszłościową kwestią. Pomimo dużego jednorazowego wydatku idealnie zwraca się w oszczędnościach. To również dbałość o ekologię i korzystanie z dobrodziejstw materiałów, które daje nam planeta.