Samochody to urządzenia, bez których niemal nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. W związku z tym ogromne koncerny na każdym kroku starają się przebić konkurencje poprzez zastosowanie coraz to nowszych technologii. Hybrydy, samochody wodorowe, elektryczne i nowoczesne systemy wspomagania to dopiero początek.

Zapnij pasy i się zrelaksuj

Jeśli zastanawiamy się nad technologiami przyszłości, motoryzacja to z pewnością dziedzina, która w przeciągu kilku ostatnich lat zaczęła rozwijać się w ekspresowym tempie. Obecnie samochody bardziej przypominają komputery na kółkach niż zwykle pojazdy służące do przemieszczania się. Większość firm ogromny nacisk kładzie przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa proponowanych modeli. Dzięki temu coraz częściej otrzymujemy samochody, które posiadają wyjątkowo rozbudowane systemy wspomagania kierowców. Jednym z najpopularniejszych jest system kontroli pasa ruchu. Większość aut posiada specjalną kamerkę, która zajmuje się odczytem znaków poziomych namalowanych na jezdni. Jeśli z jakiegokolwiek powodu kierowca bez włączenia drogowskazu zacznie zmieniać pas ruchu – nieważne czy w wyniku zmęczenia, czy zamyślenia, system uruchomi drgania w kierownicy, które poinformują go o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Jednak nie trzeba się martwić o nagłe sytuacje, które czasami wymagają gwałtownej zmiany pasa np. w celu uniknięcia przeszkody – tego typu manewry zostaną zignorowane. Poza tym możemy również liczyć na system, który pozwoli nam kontrolować znany wszystkim kierowcom martwy punkt, przed którym ostrzega nas podświetlone lusterko.

Samochody przyszłości – przegląd najnowszych technologii

Noga z gazu

Obecnie większość nowych samochodów posiada wbudowany tempomat. Dzięki niemu nawet zwolennicy szybkiej jazdy będą w stanie uniknąć mandatu. Wystarczy, że ustawimy prędkość, której nie może przekroczyć nasz samochód. Wtedy, nawet jeśli się zamyślimy, pojazd sam skoryguje szybkość jazdy. Poza tym podczas wjazdu do miasta za pomocą jednego przycisku możemy ustawić prędkość 60km/h, co znacznie ułatwi nam na przepisową jazdę w terenie zabudowanym. Co więcej, duża liczba modeli posiada również system rozpoznawania znaków, który zadba o to, by znak obowiązujący na danym odcinku trasy na stałe wyświetlił się na desce rozdzielczej.

Sprawdź również:  Hybrydy na drogach

Hamowanie na żądanie

To jedno z najciekawszych udogodnień występujących w nowszych samochodach. Za pomocą specjalnych laserów, nasz pojazd stale kontroluje odległość względem samochodu znajdującego się z przodu. Jeśli odległość między samochodami zmniejsza się zbyt szybko i gwałtownie, wówczas system zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym i wyemituje sygnał, który będzie miał za zadanie ostrzec kierowcę przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. W przypadku zagrożenia samochód zatrzyma się automatycznie bez ingerencji kierowcy.

Zaufaj mocy silnika

Poza imponującymi systemami wspomagającymi kierowcę, warto również zwrócić uwagę na wnętrze samochodu, czyli silnik. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się samochody hybrydowe, których innowacyjność opiera się na współdzieleniu silnika spalinowego, elektrycznego i baterii, dzięki czemu jesteśmy w stanie znacznie obniżyć zużycie paliwa. Poza tym warto również zwrócić uwagę na silniki wodorowe, które coraz częściej określane są mianem technologii przyszłości.