Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Dla wielu beztroski czas dzieciństwa kojarzony jest z zabawą, ale także z oglądaniem bajek i przeróżnych kreskówek. Wystarczyło nieraz włączyć kanał Cartoon Network, by rozkoszować się długimi seansami przed telewizorem. Animacja nie tylko najmłodszych przyciąga swoją kreską i kolorystyką, ale również osoby dorosłe. Co tkwi w magii animacji? W jaki sposób dochodzi do stworzenia takich dzieł jak bajki Disneya, które zna niemal każde dziecko na świecie?

Jak powstają filmy animowane i kreskówki

Alladyn, słoń Dumbo, kreskówka Ed, Edd i Eddy oraz wiele innych barwnych postaci – każde z nich musiało przejść przez proces tworzenia animacji. Na pytanie, od czego należy zacząć, także i tym razem pojawia się dość standardowa odpowiedź – od pomysłu. Jeśli studio przyjmie wizje, idee na film animowany czy całą serię odcinków danej kreskówki, będzie mogło ono przejść do kolejnego etapu, jakim jest tworzenie scenariusza, na razie w formie początkowej. Przelanie na papier z pewnością przełoży się na spójność całej fabuły i wątków, godząc wszystkie pomysły, jakie padły w pierwszej fazie.

Tajniki tworzenia kreskówek i filmów animowanych

Dalsza część produkcji skupia się na storyboardzie, który nie stanowi niczego innego jak serii rysunków, która klatka po klatce pozwoli przedstawić cały film. To właśnie na tym etapie ustalane są wszelkie przejścia, montaż, a także w sposób spójny dostosować kompozycję wyszczególnionych kadrów. Twórcy kreskówek wpierw skupiają się na statycznym storyboardzie, by następnie przejść do wersji ruchomej, która pomoże wskazać przejazdy, a także zbliżenia.

W kolejnych krokach przy produkcji animacji stoją animatorzy oraz ilustratorzy. To w ich rękach spoczywa kreacja głównych postaci, tła, lasów, budowli i wielu innych elementów. Wbrew pozorom jest to dość złożony etap, w którym na pojedynczy element poddawany animacji, składa się nawet do kilkudziesięciu obiektów animowanych niezależnie. Wszystko wymienione wyżej elementy w następnej fazie produkcji nakładane są na tło, tworząc całą kompozycję. Zbliżając się do końca, całość jest przekazywana na stół montażowy, na którym wszystkie części są ze sobą jednolicie łączone.

Na koniec oczywiście trzeba też zadbać o całą otoczkę, a więc takie szczegóły jak udźwiękowienie, podłożenie głosów oraz wprowadzić korekty co do wyświetlanych barw.

Tajniki tworzenia kreskówek i filmów animowanych

Przedstawienie dzieła światu

Stworzona właśnie w taki sposób animacja jest już gotowa, aby mogli ją ujrzeć pierwsi widzowie. W tym kroku warto zadbać o jak najlepszą promocję, choćby ukazując się z produkcją na prestiżowych festiwalach, organizowanych w Polsce, ale też i w Europie. Działania marketingowe, reklama, tymi aspektami trzeba się właśnie na sam koniec zająć.

Jak widzisz, stworzenie animacji zawiera się w kilku istotnych fazach: preprodukcji, produkcji i postprodukcji. Wymienione zadania składające się na nią, dają w efekcie efekt, który jest w stanie wynieść producentów na wysokie wody. Niewinnie zacznie się od pomysłu, ale zobacz sam, jak daleko może zajść jego kreacja i przeistoczenie w materiał, który może się bić nawet o największe laury w samym sercu Hollywood.