Przekaz radiowy, transmisja telewizyjna, internet, dotykowy ekran. Wszystkie te technologie kiedyś były niewyobrażalne i nieosiągalne. Dzisiaj nie możemy żyć bez smartfona, inteligentnego piekarnika i elektrycznej hulajnogi. Technologia nieustannie się rozwija i cały czas idzie do przodu. Czas na te udoskonalenia, które zmienią przyszłość.

Technologie, które zmienią świat

Nowe baterie

Baterie i akumulatory litowo-jonowe stosowane w telefonach z biegiem czasu przestają być tak wydajne. Ładują się wolniej, szybciej tracą energię. Dzięki silikonowej anodzie ma wzrosnąć szybkość ładowania żywotność baterii.

Holo obraz

Obraz 3D wyświetlany na żywo prosto z telefonu, czy okulary, które zakładasz i widzisz hologramy. To też przyszłość. HoloLens, okulary stworzone z myślą o rozszerzonej rzeczywistości dopiero raczkują, ale za kilka lat z pewnością będą ogólnodostępne i wykorzystywane nie tylko w nauce czy biznesie, ale także w medycynie i najzwyklejszej rozrywce.

Lek na nowotwór i sztuczne narządy

Wraz z techniką do przodu idzie także medycyna. Naukowcy pracują nad lekiem, który będzie zwalczał najgroźniejsze choroby, takie jak nowotwór. Leki te mają wykorzystywać ludzkie RNA ( kwasy rybonukleinowe). Badacze sprawdzają także właściwości mikrobiomów. Dzięki temu, że występują w ludzkim ciele i wpływają na stan zdrowia może kiedyś uda się opatentować leki na dolegliwości, których medycyna nie może zniwelować. Kolejnym krokiem ku rozwojowi będą sztuczne narządy, które zastąpią prawdziwe.

Komputer w głowie

Z urządzeń mobilnych możemy już korzystać za pomocą wzroku (Funkcja rozpoznawania twarzy na przykład), głosu, najczęściej używając asystenta Google czy tradycyjnie gestów i dotyku. Naukowcy przewidują jednak, że kiedyś sterowanie komputerem czy tabletem będziemy robić z poziomu umysłu. Wystarczy pomyśleć o pogodzie, a system sam nam wyszuka informacje i nam je przedstawi.

Sztuczna inteligencja

Asystenci i wspomagacze życia codziennego, ukryci w telefonach czy innych urządzeniach mają rozwinąć się do wysokiego poziomu już pod koniec tego roku. Myślące maszyny stale konfigurują swoje zdolności, a aktualizacje systemów przynoszą coraz to nowe funkcje. Obiad już gotuje się sam. Wystarczy wrzucić wszystko do specjalnego garnka, włączamy i idziemy do pracy. Wracamy i mamy ciepły obiad.

Sprawdź również:  Jak wygląda proces projektowania i budowy maszyn?

Roboty

W przyszłości, zapewne niedalekiej, pojawią się roboty, które dodatkowo zautomatyzują nasze życie. Nie trzeba będzie wyciągać prania z pralki czy suszarki i go składać, zrobi to za nas maszyna. Z jednej strony będzie to sporym ułatwieniem, a z drugiej, czy człowiek całkiem się nie rozleniwi i przestanie doceniać wartość prostych, domowych czynności?

Miasta przyszłości

Rozległe wifi i elektryczne skutery są już w prawie każdym większym mieście w Polsce. Czas na usprawnienia ruchu drogowego czy komunikacji miejskiej. Światła dostosowane do pory dnia i natężenia ruchu. Autobusy i tramwaje, które będą monitorować ilość pasażerów, kolejki podniebne, by unikać korków i niepotrzebnej straty czasu.

Najbardziej technologicznie rozwiniętym miastem świata jest obecnie Singapur. Tam człowiek i technologia to praktycznie związek nierozerwalny. Coraz częściej chcemy oszczędzać czas i siłę pracy rąk ludzkich. Nie bójmy się korzystać z dóbr techniki. Być może kiedyś to właśnie dzięki nim uda się przedłużyć życie, uratować zdrowie, a nawet się teleportować.