Wielki ekran, prosta obsługa i duże przyciski – tak kojarzą się telefony dla seniorów. Twoja mama czy babcia wcale nie musi mieć komórki zwanego cegłą. Coraz więcej telefonów zostaje przystosowanych, dla osób, które mają specjalne oczekiwania. Na stronach internetowych powstają także specjalne filtry, które wyszukają dla nas telefon dla seniora o określonych parametrach.

Telefon dla seniora

Co powinien mieć taki telefon?

Prosty interfejs – intuicyjny i bez zbędnych innowacji, szczególnie jeżeli jest to smartfon

Klawisze – duże i czytelne. Zanim kupisz telefon dowiedz się czy Twój bliski preferuje klawisze manualne, czy jednak wystarczą te dotykowe. Jeżeli wybierasz tradycyjny telefon, zadbaj byś miał podświetlenie klawiatury, będzie łatwiej znaleźć je w ciemności.

Wyświetlacz – kontrastowy, czytelny i duży. W ustawieniach możesz od razy przygotować go pod użytkowanie dla seniora i powiększyć litery, tak by użytkowanie nie wymagało większego wysiłku dla oczu. Warto także ustawić jasność.

Głośnik – ustaw głośnik i pokaż jak funkcjonuje opcja głośnomówiąca. Może być przydatna jeżeli senior ma problem ze słuchem.

Wytrzymała bateria – Zadbaj by port ładowania był widoczny, a wtyczka nie wymagała wielkiego wysiłku przy wkładaniu. Bateria nie powinna rozładowywać się codziennie, byś miał stały kontakt z bliską osobą.

Silna konstrukcja – sam dobrze wiesz, że czasami wystarczy chwila nieuwagi i szybka jest do wymiany. Telefon dla seniora powinien być odporny na upadki i wstrząsy. Jeżeli masz możliwość zakupienia modelu wodoodpornego to warto w taki zainwestować.

Funkcje, które z pewnością się przydadzą

Szybkie zapisywanie numerów – tak by osoba mogła zapisać go bez większych problemów. Możesz też pokazać jak funkcjonuje szybkie wybieranie numeru. Wystarczy przyporządkować najważniejsze numery do klawiatury i jednym kliknięciem można wybrać numer.

Powiększenie napisów i ikonek – w ten sposób będzie łatwiej znaleźć i wyszukać informacje.

Sprawdź również:  Hulajnogowe szaleństwo, czyli parę słów o elektrycznej pladze miast

ICE – nie zapomnij wpisać swojego numer z dopiskiem ICE. Do numerów, które mają taki dopisek dzwoni się w razie wypadku. Jeżeli coś się stanie, to właśnie do niego się dzwoni i informuje o zdarzeniu.

Wifi– dla osób, które czują się w mobilnym świecie jak ryba w wodzie. Dzięki temu bez obaw o koszty będzie można oglądać ulubione portale

Aparat – seniorzy lubią fotografować. Zadbaj by telefon miał wyraźny aparat, tak by zdjęcia wnuków zawsze mogły cieszyć oko w każdej chwili życia.

Telefon dla seniora

Cena

W dobie smartfonów telefon dla seniora może kosztować już 50 zł. Warto jednak zainwestować w nieco lepszy model, tak by służył długo i bezawaryjnie. Jeżeli wiesz, że Twoja bliska osoba daje sobie radę z nowinkami technicznymi to możesz bez obaw zainwestować w smartfona. Problem może stanowić konfiguracja ale przy odrobinie cierpliwości dacie radę.

Telefon dla seniora nie musi być zwykłą cegłą, którą kiedyś używałeś. W dobie technicznych innowacji nawet najnowocześniejszy smartfon można skonfigurować tak, by służył starszej osobie. Duże litery ułatwią przeglądanie internetu, a tradycyjny telefon z dużymi klawiszami z pewnością będzie miał długą żywotność baterii i szybkość w dzwonieniu.